לימפופו

בואו לגלות עולם אפריקני במסע מרתק לדרום אפריקה

סקירה כללית על אזור לימפופו

 

גנים לאומיים ושמורות

בלימפופו שלושה גנים לאומיים  Kruger National Park, Marakele National Park ו-Mapungubwe National Park.

במחוז לימפופו נמצא החלק הצפוני של שמורת קרוגר (החלק הדרומי של קרוגר נמצא במחוז מפומלנגה). שני השערים הצפוניים של קרוגר נמצאים בצפון-מזרח לימפופו: פפורי ופונדה מריה (Pafuri  ו Punda Maria)

המחנה הקרוב ביותר אליהם הוא מחנה פונדה מריה הקטן, אחד מהיפים ביותר שבקרוגר. באזור הצפוני של השמורה תוכלו לראות עצי באובב ענקיים, את נהר הלובובה, (Luvuvhu River) לצפות בחיות פרא ובציפורים הססגוניות שחלקן אנדמיות לחלק זה של השמורה.

את "חמשת הגדולים" ניתן למצוא גם בגן הלאומי מרקלה, אמנם לעיתים יותר קשה למצוא אותם כאן מאשר בקרוגר. עם זאת, מרקלה הוא הגן הלאומי היחידי בדרום אפריקה בו תוכלו לראות את הקרנף השחור. בנוסף לזה, תוכלו לראות חיות נוספות כמו הצובל (Sable) דאמאליסק (Tsessebe), ראם הצבי (Gemsbok) ובובאל הכף (Red hartebeest) בין היתר.

הגן הלאומי מפונגובווה הוא בעל חשיבות תרבותית והיסטורית – במקום חיה תרבות אפריקנית משגשגת במאה ה-13. במפונגובווה נמצאו חפצי זהב עתיקים רבים, הוא הוכר כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו והוא אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר בדרום אפריקה. במקום גם שפע של חיות, ציפורים ומגוון אפשרויות לינה.

 

היופי של לימפופו

מחוז לימפופו התברך בנופים מרהיבים ובמגוון ביולוגי עשיר.

אחד האתרים המרשימים ביותר הוא הווטרברג, אזור של 14,500 קמ"ר של נופים ומגוון ביולוגי ייחודי. זהו אחד האזורים לשימור החשובים ביותר בדרום אפריקה עם חיות פרא, ציפורים ומאות של מיני צמחים. האזור הוא ביתם של הגן הלאומי מרקלה (Marakele National Park) ושמורת הספארי הפרטית וולגוונדן (Welgewonden Game Reserve).

צפונית משם, אזור סאוטפנסברג ההררי, כמו הווטרברג, גם הוא אזור עם מגוון ביולוגי עשיר המציע למטייל בו מעל 550 מינים של עצים, מאות מינים של ציפורים, מפלים ונוף מרהיב על ההרים. האזור הוא מקום מצוין להירגע ולהתחבר לשקט והשלווה של הטבע הפראי.

אם תרצו לראות את הציקסאים הגדולים והוותיקים ביותר בעולם, בקרו בשמורת הציקסאים, צפונית-מזרחית לצנין (Tzaneen). כשהראות טובה, תוכלו לראות מעבר ליער הציקסאים את שמורת קרוגר. 12 ק"מ של מסלולי טיול ייקחו אתכם מהיער אל כרי הדשא, בהם משוטטים קובוס המים (waterbuck), גנו כחול (blue wildebeest)  אימפלה, קודו משורטט (bushbuck) ו-170 מינים של ציפורים.

ערים מרכזיות

פולוקוואנה  (Polokwane)

פולוקוואנה היא עיר הבירה של מחוז לימפופו והמרכז המסחרי, האדמיניסטרטיבי והחקלאי של האזור. בעיר רחובות רחבים, עצים עם פריחה צבעונית, קניונים, משרדים ותנועת רכבים ערה הלוך-חזור מהגבול עם זימבבואה.

בלה בלה  (Bela Bela) 

בעבר העיר נקראה וורמבת'ס (Warmbaths) בגלל המעיינות החמים הטבעיים שבה. בני שבט הצוואנה (Tswana) המקומיים קראו למקום "מים שמרתיחים את עצמם". העיר הקטנה והנעימה נמצאת בלב אזור הווטרברג, במרחק של שעה נסיעה ממחוז חאוטנג. היום העיר היא יעד נופש פופולארי.

מוסינה  (Musina)

העיר הצפונית ביותר בלימפופו, שוכנת על התמזגות הנהרות סאנד (Sand) ולימפופו. העיר ידועה לשמצה בהמתנה הארוכה בגבול שבה לזימבבואה. מוסינה מוקפת בחוות צייד ומכרות יהלומים ונמצאת על אחד הכבישים לצפון היבשת הידוע בתור אחד הכבישים העמוסים ביותר בכל אפריקה.

הנרטסבורג  (Haenertsburg) 

העיר הקטנה והמקסימה הזו שנמצאת 60 ק"מ מפולוקוונה, היא כפר אמנים ואומנים שבדרך-כלל תיירים לא מגיעים אליו. העיר מוקפת ביערות ועמקים מרהיבים ויכולה להוות נקודת יציאה למסלולי הליכה רבים.

מודימולה  (Modimolle)

מודימולה היא עיר קטנה ונעימה השוכנת ליד ביצת נילסבליי (Nylsvlei Wetland), גן עדן לאוהבי ציפורים. העיר הייתה גם ביתו של צייר הנוף הדרום אפריקני המפורסם ג'יי.ה. פירניף (JH Pierneef).

אטרקציות מרכזיות

 

שמורת קרוגר (Kruger National Park)

 

שמורת הספארי המפורסמת ביותר בדרום אפריקה. החלק הצפוני של השמורה, הנמצא במחוז לימפופו, הוא הפראי והמגוון ביותר.

הווטרברג (The Waterberg)

האזור הוכר על-ידי אונסק"ו כשמורה ביוספרית, והוא מבין האזורים השמורים ביותר בדרום אפריקה. מומלץ לבקר בגן הלאומי מרקלה (Marakele National Park) או בשמורת הספארי הפרטית וולגוונדן (Welgewonden Game Reserve). במקומות אלה תצפו בחיות פרא, מאות ציפורים, עצים וצמחים, במהלך סיורים מודרכים ברכב, ברכיבה על סוסים או בהליכה.

הגן הלאומי מרקלה (Marakele National Park)

בגן הלאומי נמצאות הפסגות הגבוהות ביותר של הרי הווטרברג, וזהו גם מקום המפגש של חמישה נהרות. מרקלה הוא אזור פראי ודרמטי, עשיר בצמחייה, עמקים גדולים, כרי דשא רחבים ויערות. "חמשת הגדולים" נמצאים בין הנופים המרשימים של הגן הלאומי.

הגן הלאומי מפונגובווה (Mapungubwe National Park)

היה הייתה ממלכה עשירה ומשגשגת ממש באזור הגן הלאומי, בפינה הצפון-מערבית המרוחקת של לימפופו. הממלכה התקיימה בין השנים 1200-1270 לספירה, והיו לה קשרי מסחר עם הודו, סין ומצרים.

הסאוטפנסברג (The Soutpansberg)

אזור הררי זה ייחודי ועשיר במגוון הביולוגי שלו. כ-580 מינים של עצים, אינספור ציפורים מרשימות ומספר מינים של יונקים קטנים.

עמק מקפנסגט (Makapansgat Valley)

בעבר עמק זה היה גן עדן טרופי וגם היום הוא עדיין בעל מגוון ביולוגי עשיר. בעמק מערות פרה-היסטוריות מלאות במאובנים של צמחים וחיות, ומאובנים של הומינידים בני 3.3 מיליון שנה, הקשורים ל"ערש האנושות" שבמחוז חאוטנג. זהו אתר חובה לכל מי שמתעניין בפרה-היסטוריה של האנושות.

טיפים

  • אם תקציבכם מצומצם, מומלץ ללון בלודג'ים בשמורות הספארי של לימפופו שמחיריה אטרקטיביים יותר מבשאר המדינה.
  • לחוויה אותנטית של מוזיאון חי (הרבה יותר אותנטי מכפר תרבותי תיירותי), בקרו במוזיאון Bakone Makapa , 9 ק"מ מחוץ לפולוקוונה. מקום נהדר לקנות מזכרות וחפצי אומנות.
  • אל תשכחו להצטלם עם עץ באובב ענק, אחד ממיני העצים העתיקים ביותר באפריקה. עצי הבאובב פזורים במספרים גדולים בכל רחבי לימפופו, במיוחד בצפון.
  • מומלץ לא להגיע לפולוקוונה בחג הפסחא כיוון שאז בני הכנסייה הציונית-נוצרית מגיעים לשם בהמוניהם. כמו כן, מומלץ להימנע מהכבישים המובילים ממוסינה אל הגבול עם זימבבואה, במיוחד          בתקופות החגים ובחודש בדצמבר.
  • האזורים ונדה וטסונגה (Venda and Tsonga) ידועים בחפצי האומנות ובמזכרות שבהם. שם תוכלו לקנות כלים מחימר, יצירות מגילוף בעץ, שטיחים, ציורים, סלים ותכשיטים מחרוזים.

טיולים שאולי יעניינו אותך?

בואו לגלות עולם אפריקני במסע מרתק לדרום אפריקה

keyboard_arrow_up Call Now Button
טיול באפריקה עם אפריקני