הכף הצפוני

בואו לגלות עולם אפריקני במסע מרתק לדרום אפריקה

סקירה כללית על הכף הצפוני

שמורות ספארי

בכף הצפוני מגוון אפשרויות של שמורות ספארי.

שמורת הספארי הטובה ביותר במחוז היא קגלגדי טרנספרונטייר פארק (Kgalagadi Transfrontier Park) – המשלבת בשטחה שני פארקים לאומיים: ה-Kalahari Gemsbok National Park של דרום אפריקה, וה-Gemsbok National Park של בוצוואנה. שמורת הקגלגדי טרנספרונטייר עצומה בשטחה, עוברים בה עדרים נודדים, והיא ביתם של אריות הקלהרי (Kalahari Lion), צ'יטות, צבועים, נמרים, ציפורי טרף וחיות אחרות.

הגן הלאומי מפלי אוגרביס הוא ביתם של הקרנף השחור הנדיר וחיות אחרות כמו נמיות, שפני סלע ולוטרות חסרות-טופר אפריקאיות (Cape clawless otter).

ב-|Ai-|Ais/Richtersveld Transfrontier Park ניתן להתרשם מזוחלים קטנים, ציפורים ויונקים. בין החיות שתוכלו למצוא בפארק הן זברות ההרים (Hartmann’s mountain zebra), מרמוטות, שפני סלע ועקבי תני (jackal buzzard).

בנוסף לשלוש השמורות הגדולות, יש מספר שמורות קטנות יותר שגם בהן מומלץ לבקר, ביניהן: Tankwa Karoo National Park הידועה בשל נופיה היפים; וה-Goegap Nature Reserve, הידועה בשלל הפרחים שבה ובכך שהיא ביתו של מין הצבים הקטן ביותר בעולם, צב הכף המנומר (speckled padloper).

שתי שמורות נוספות הן ה-Mokala National Park הידועה בהיותה ביתם של מספר חיות נכחדות ביניהן דאמאליסק הסהר (tsessebe), הקרנף השחור ואנטילופת סוס קצרת-הקרן (roan antelope) והשמורה Tswalu Kalahari game reserve, שמורת הספארי הפרטית הגדולה ביותר בדרום אפריקה.

נופים

בין אוגוסט לאוקטובר, אזור נמקוואלנד (Namaqualand) בכף הצפוני נצבע בשלל צבעים מרהיבים, כאשר מיליוני פרחים מתחילים ללבלב. מראה מדהים זה הוא אחד המופעים הטבעיים היפים ביותר בעולם.

יער ה-quiver tree  (סוג של עץ אלוורה) בגנבוס (Gannabos) שבמערב המחוז, גם הוא מקום שווה ביקור. יער העצים הללו, שנראים כאילו הגיעו מכוכב אחר, הוא יער עצי האלוורה הגדול ביותר בעולם. חלק מהעצים הן בני 400 שנים והיו בשימוש נרחב בקרב בין שבט הקויסאן.

בכף הצפונית נמצא גם ה-Green Kalahari, נווה מדבר ירוק במחוז המדברי. האזור קיבל את השם "המדבר הירוק" של דרום אפריקה, והוא מתפרש על מאות קילומטרים לאורך נהר גרייפ (אורנג'). הגרין קלהרי הוא אזור מרשים והוא גם ביתם של חיות שונות.

באמצע השממה המדברית של צפון המחוז, נמצאים המעיינות החמים של רימבסמק (Riemvasmaak). המעיינות החמים נוצרו כתוצאה מהתפרצויות געשיות. ההתפרצויות יצרו שתי בריכות הנמצאות בתוך גיא המוקף בצוקי גרניט גבוהים.

ערים מרכזיות

קימברלי (Kimberley)

קימברלי, "עיר היהלומים", נוסדה עם הבהלה ליהלומים בדרום אפריקה בשנות ה-70 של המאה ה-19. זוהי עיר הבירה של הכף הצפוני והיא שופעת בהיסטוריה ותרבות. כיום בעיר הרבה קניונים, גלריות לאמנות, מסעדות וחיי לילה תוססים.

אפינגטון (Upington)

עיר הספר אפינגטון החלה כתחנת מסיון. היום היא אחת הערים הגדולות שבמחוז. היא מציעה הרבה פעילויות שטח כגון מסלולי 4X4, והיא גם מהווה את נקודת היציאה לגן הלאומי מפלי אוגרביס, ה-Fish River Canyon בנמיביה ושמורת קגלגדי טרנספורטייר.

קורומן (Kuruman)

קורומן חייבת את קיומה המתמשך לאורך דורות למעיין הטבעי עין קורומן. במשך 200 שנים המעיין נבע בשפע וסיפק לעיר וסביבותיה מים צלולים, אפילו בתקופות של בצורת. "נווה המדבר של קלהרי" מציע מגוון אפשרויות טיול פחות מתויירות.

פורט נולות' (Port Nolloth)

החיים בעיירת החוף השקטה סובבים סביב מכרות היהלומים שבסביבתה. פורט נולות' היא גם נקודת היציאה לאתר המורשת העולמי ריכטרסוולד (Richtersveld). נמצא בה גם מפרץ מקדוגל (McDougall’s Bay)  שהוא חוף מקסים מוקף בדיונות וצמחי פרא.

אטרקציות מרכזיות בכף הצפוני

הבור הגדול (The Big Hole)

הבור הגדול בקימברלי (Kimberley) הוא החפירה הגדולה ביותר מעשה ידי אדם בכל העולם. הבור נוצר על-ידי כורים בזמן הבהלה ליהלומים בשנות ה-70 של המאה ה-19, עומקו כ-214 מ' והיקפו 1.6 ק"מ. ליד הבור הגדול נמצא מוזיאון הכרייה קימברלי (Kimberley Mine Museum), בו רפליקה של העיר מאותם ימים. במוזיאון מוצג יהלום אאוריקה (Eureka Diamond), היהלום הראשון שהתגלה בדרום אפריקה.

Ai /Ais-Richtersveld Transfrontier Park

הפארק משתרע על שתי מדינות – דרום אפריקה ונמיביה. זוהי יוזמת שימור חוצת-גבולות המנוהלת על-ידי אנשי שבט הנמה (Nama) והגנים הלאומיים של דרום אפריקה. הפארק מתפאר בצמחייה עשירה ומרהיבה.(Photo by Rémi Jacquaint on Unsplash)

מערת וונדרוורק (Wonderwerk Cave)

מערת וונדרוורק (פלא) נמצאת בגבעות קורומן (Kuruman Hills), והיא אתר ארכיאולוגי בו נמצאה העדות הראשונה למין האנושי. כלי אבן בני 2 מיליון שנים נמצאו בעת חפירות באתר בשנת 2008. זו הייתה המציאה האחרונה מבין מציאות רבות שהתגלו במערה וחשפו את אבולוציית האנושות.

עין קורומן (The Eye of Kuruman)

עין קורומן, הנמצא בעיר קורומן, הוא המעיין הטבעי הגדול ביותר בכל חצי כדור הארץ הדרומי. מהמעיין נובעים בערך 20-30 מיליון ליטרים של מים צלולים מידי יום. מי המעיין מהווים את אספקת המים הביתית לתושבי העיר, נשפכים לנהר קורומן ולעוד שתי תעלות השקיה באורך של 7 ק"מ.

שמורת הטבע וויטסנד (Witsand Nature Reserve)

המראות של דיונות החול הלבנות המוקפות בחול אדום-נחושתי הופכות את השמורה הזו לפלא טבעי מרהיב. עם תנועת הדיונות, מיליוני גרגירי החול מפיקים צליל מיוחד בעודם נישאים עם הרוח יחד ומתחככים זה בזה. אגדה מקומית מספרת שהדיונות מפיקות צליל רק בחודשים שבשמם יש את האות ר'. בשמורה נוף יפיפה, חיות פרא וציפורים, ביניהן העוף הדורס הקטן ביותר באפריקה – הבזון הגמדי (pygmy falcon).

מפלי אוגרביס (Augrabies Falls)

אנשי שבט הקויסאן (Khoisan) קראו למפלי אוגרביס "מקום הרעש הגדול". ניתן בקלות להבין את הכינוי, כשמבקרים במקום ומתרשמים מנהר גרייפ (אורנג') (Gariep [Orange]) הצונח ממפלים בגובה 56 מ'. המפלים הם חלק מהגן הלאומי מפלי אוגרביס, בו ניתן גם למצוא שפע של צמחים וחיות. אחד הצמחים המיוחדים במקום הוא ה-quiver tree או Kokerboom, סוג של עץ אלוורה, ממנו ציידי שבט הקויסאן היו מכינים אשפות חיצים.

הטלסקופ הגדול של דרום אפריקה

סאת'רלנד (Sutherland) – כפר קטן באזור הקרו (Karoo) שבכף הצפוני – הוא אחד המקומות הטובים בעולם לצפות בכוכבים. הכפר מרוחק ונמצא בגובה (2,000 מ'), היעדר הזיהום באזור מבטיח שמים בהירים וצלולים. כאן נמצא הטלסקופ הגדול של דרום אפריקה (SALT- Southern African Large Telescope). אסטרופיזיקאים מאמינים שה-SALT מספק הבנה עמוקה של היקום, ומהווה קפיצה אדירה לאנושות.

טיפים

  • הכף הצפוני הוא אזור מדברי למחצה לכן מומלץ להתלבש בשכבות – עד אחר הצהריים הטמפרטורות נוטות להיות גבוהות, מהערב ועד שעות הבוקר המוקדמות מזג האוויר קריר. גם בחורף היום          נוטה להיות חם, אך בלילות החורפיים (בין מאי לאוגוסט) יכול להיות ממש קפוא.
  • המחוז אינו נגוע במלריה.
  • השמש קופחת בכף הצפונית ולכן מומלץ להצטייד בקרם הגנה.
  • בעיירות ובערים מי הברז טובים לשתייה. מומלץ להצטייד בבקבוקי מים כשמטליים למרחקים ארוכים במחוז.
  • מחפשים מזכרות? קימברלי ידועה בתכשיטי יהלומים ייחודיים בעבודת יד.
  • ודאו כי כל המכשירים האלקטרוניים שבידכם מוטענים בעת צאתכם לנסיעה ארוכה במחוז. נסיעות בין עיירה אחת לאחרת נוטות להיות ארוכות בכף הצפונית ובדרך-כלל אין אספקת חשמל בדרך.

טיולים שאולי יעניינו אותך?

בואו לגלות עולם אפריקני במסע מרתק לדרום אפריקה

keyboard_arrow_up Call Now Button
טיול באפריקה עם אפריקני