הכף המערבי

בואו לגלות עולם אפריקני במסע מרתק לדרום אפריקה

סקירה כללית על הכף המערבי

בכף המערבי ניתן לבקר במקומות רבים ומעניינים: ארץ היין הכוללת שטחים רחבים של כרמים ודרך הגנים היפיפיה. בנוסף בכף המערבי שפע של עולם חי וצומח, גנים בוטניים, פארקים לאומיים ומגוון של יצורים ימיים. בפארק הלאומי הר השולחן (Table Mountain National Park) ממלכת צומח מגוונת והוא הוכרז כאחד משמונת אתרי המורשת העולמיים שבדרום אפריקה. בכף נמצאו כ-9,000 סוגים של צמח ה-fynbos, מתוכם כ-2,000 רק בהר השולחן.
על רקע התפאורה של הר השולחן וה-Devil’s Peak נמצא קריסטנבוש (Kristenbosch), גן בוטני לאומי ובו 22,000 צמחים נדירים וביניהם שבילים נוחים להליכה ולסיור.
ניתן לבקר גם בקייפ פוינט, מסלול אתגרי לאורך הקצה הדרומי-מערבי ביותר של אפריקה. בשמורת הטבע של קייפ פוינט (Cape Point Nature Reserve) ניתן לראות מיני ציפורים, זברות, זוחלים ובבונים. ב-Boulders Beach ניתן להתרשם ממושבות של פינגווין שחור רגל (African penguin); וב-False Bay ממושבות של כלבי ים, המהוות מוקד משיכה לכרישי עמלץ לבן.
הכף המערבי מציע מספר של נקודות תצפית יבשתיות על לווייתנים מהטובות ביותר בעולם.
בפנים היבשת, 480 ק"מ מזרחית מקייפטאון באזור ה-Little Karoo, נמצאת העיר Oudtshoorn המתפארת באוכלוסיית היענים הגדולה ביותר בעולם.

ארץ היין ודרך הגנים

בארץ היין המפורסמת תוכלו למצוא אחוזות יין בנות מאות שנים, טעימת יינות, צפייה בתהליך ייצור היין, מסעדות נפלאות ונוף מרהיב.

ה-Stellenbosch Wine Route ו-Route 62, הן שתי דרכים פופולאריות הלוקחות את המבקרים עליהן למספר יעדים הידועים ביינותיהם הטובים, ביניהם סטלנבוש, פארל (Paarl), וולינגטון (Wellington), פרנצ'וק (Franschhoek), סרס (Ceres), וורצ'סטר (Worcester), בוניוואל (Bonnievale) ורוברטסון (Robertson).

אחוזות יין הן חלק חשוב מהמורשת של הכף המערבי, והן מהאטרקציות התיירותיות הפופולאריות ביותר במחוז.

הכף המערבי הוא גם ביתה של דרך הגנים הציורית, המשלבת גאיות של נהרות עמוקים, חופים לבנים, סלעים משוננים ויערות צפופים המשתרעים לאורך כביש N2 מקייפטאון בדרום, ועוברים דרך הערים ג'ורג', נייזנה, פלטנברג ביי, ועד לעיר המקסימה פורט אליזבט.

זוהי אחת הדרכים היפות ביותר בדרום אפריקה, והיא מציעה למבקר בה מגוון אפשרויות. מלבד הנוף המרהיב, על הדרך יש אטרקציות אתגריות (קפיצת בנג'י מגובה 216 מ' וטיולי אומגה); עיירות נופש (פלטנברג ביי ונייזנה) וגולף (Simola, Pezula ו-Francourt בין היתר).

ערים מרכזיות

קייפטאון

קייפטאון היא הפנינה הבלתי מעורערת של הכף המערבי. העיר ידועה גם בשם The Mother City, והיא יעד פופולארי מאוד בעבור תיירים מקומיים ובינלאומיים כאחד. בעיר אטרקציות נוף וטבע, חופים יפיפיים, חיי לילה תוססים והיסטוריה עשירה. קייפטאון היא נקודת יציאה טובה להרבה מהאטרקציות של הכף המערבי, ביניהן ארץ היין, דרך הגנים, אטרקציות החוף המערבי (West Coast) ועוד. האטרקציה המפורסמת ביותר של קייפטאון היא הר השולחן, אחד משבעת פלאי עולם הטבע שמציע נופים משגעים, מבחר מסלולי טיול וצמחיה שופעת. מפסגת הר השולחן (כמו גם מקייפטאון עצמה) ניתן לראות את רובן איילנד הידוע לשמצה, בו אסירים פוליטים נכלאו במהלך משטר האפרטהייד. נלסון מנדלה ריצה על האי 18 מתוך 27 שנות המאסר שהוטלו עליו. בקייפטאון נמצאת גם טיילת V&A Waterfront, האטרקציה התיירותית עם מספר המבקרים הגבוה ביותר בדרום אפריקה. בטיילת מבחר של חנויות, מסעדות, חיי לילה, מוזיאונים וה-Two Oceans Aquarium. כמו כן, בקייפטאון מגוון חיות והצמחים הכולל שפני סלע ,Fynbos, פינגווין שחור רגל , יענים , Karoo Fynbos

שום תיאור של קייפטאון אינו שלם מבלי להזכיר את החופים החוליים והרחבים שבה. מהחופים הפופולאריים Clifton וב-Camps Bay, לחוף עם המים החמימים False Bay, ועד לחופים עם אופי אתגרי יותר כמו ה-Noordhoek ו-Blouberg.

פארל (Paarl)

בלב ארץ היין, נמצאת פארל המעוטרת בעצי אלון עתיקים ודוגמאות של ארכיטקטורה הולנדית של הכף, ויקטוריאנית וארט-דקו.

אאודטשורן (Oudtshoorn)

אאודטשורן נמצאת באזור ה-Little Karro, במרחק של כ-480 ק"מ מזרחית לקייפטאון. אאוטדשורן היא בירת חוות היענים העולמית, ובסביבתה גם מערת הנטיפים Cango ורכס הרי Swartberg.

פרנצ'וק (Franschhoek)

בפרנצ'וק מספר גדול של מסעדות גורמה מהטובות ביותר בדרום אפריקה, והיא נמצאת במרחק של 80 ק"מ מקייפטאון. לפרנצ'וק ('הפינה הצרפתית' באפריקאנס) מורשת יין עתיקה.

סטלנבוש (Stellenbosch)

סטלנבוש נמצאת כ-50 ק"מ צפון-מזרחית מקייפטאון, והיא העיר השנייה שהוקמה בדרום אפריקה. העיר מפורסמת ביינות שלה ובדרך היין וגם במסעדות הגורמה שבה. בסטלנבוש נמצאו נופים מרשימים, עצי אלון וארכיטקטורה הולנדית של הכף.

הרמנוס (Hermanus)

כ-120 ק"מ לאורך החוף מקייפטאון, נמצאת הרמנוס המפורסמת כמקום הטוב ביותר לצפייה בלווייתנים בדרום אפריקה. את היצורים העצומים ניתן לראות בין יוני לדצמבר, מהחוף, מסירה ומהאוויר.

נייזנה (Knysna)

נייזנה יושבת על לשון ים לאורך דרך הגנים, והטבע היפיפה המקיף אותה הופך אותה לציורית במיוחד. העיר מפורסמת בצדפות (ופסטיבל צדפות שנתי), יערות, פעילויות אתגריות בטבע וחופים.

סטלנבוש

סטלנבוש נמצאת כ-50 ק"מ צפון-מזרחית מקייפטאון, והיא העיר השנייה שהוקמה בדרום אפריקה. העיר מפורסמת ביינות שלה ובדרך היין וגם במסעדות הגורמה שבה. בסטלנבוש נמצאו נופים מרשימים, עצי אלון וארכיטקטורה הולנדית של הכף.

פארל

בלב ארץ היין, נמצאת פארל המעוטרת בעצי אלון עתיקים ודוגמאות של ארכיטקטורה הולנדית של הכף, ויקטוריאנית וארט-דקו.

וולינגטון

וולינגטון גם היא בארץ היין, ובמרחק של 45 דקות נסיעה מקייפטאון.

פרנצ'וק

בפרנצ'וק מספר גדול של מסעדות גורמה מהטובות ביותר בדרום אפריקה. פרנצ'וק נמצאת במרחק של 80 ק"מ מקייפטאון. לפרנצ'וק מורשת יין עתיקה.

סרס

סרס נמצאת במרחק של 150 ק"מ מקייפטאון. העיר היא יצרנית גדולה של פירות וידועה במיצים הטבעיים שלה.

וורצ'סטר

העיר מוקפת בכרמים וחוות יין. נמצאת על Route 62 המתוייר.

רוברטסון

עיר חמודה ויפה, בה בניינים מהתקופה הוויקטוריאנית.

קונסטנשיה

לקונסטנשיה דרך יין משלה – The Constantia Wine Route. זהו האזור המוקדם ביותר בכף בו החלו לייצר יין. קונסטנשיה נמצאת במרחק של 15 ק"מ מקייפטאון.

בוניוואל

העיר מתפארת בחוות יין ופירות יפיפיות, ונמצאת במרחק של 180 ק"מ מקייפטאון.

אטרקציות מרכזיות

 

הר שולחן (Table Mountain)

הר שולחן הוא סימן-הנוף המפורסם ביותר של קייפטאון. ניתן להגיע לפסגת ההר באמצעות רכבל. על הפסגה תוכלו לראות את כל קייפטאון וסביבותיה.

קייפ פוינט (Cape Point)

בקייפ פוינט תוכלו לראות איפה מגלה הארצות הפורטוגלי ברטולומיאו דיאז הקיף לראשונה את הכף. במקום תוכלו גם לגלות עוד על אגדת ספינת הרפאים "ההולנדי המעופף", ולנסוע ברכבל עד לקצה הצוק שם עומד מגדלור.

ארץ היין (Cape Winelands)

ארץ היין מורכבת מערים ועיירות בהם יקבים ואחוזות יין מרשימים, בהם ניתן לערוך סיור ביקב וטעימות יין. מבין הערים שבארץ היין הן: Constantia, Durbanville, Darling, Walker Bay, Stellenbosch,

Paarl, Wellington, Franschhoek, Ceres, Worcester ועוד.

רובן איילנד (Robben Island)

בשייט קצר מקייפטאון תוכלו להגיע לרובן איילנד, בו נלסון מנדלה, לוחם החופש ונשיא דרום אפריקה לשעבר, ריצה 18 שנים מתוך 27 שנות מאסר בכלא. ניתן לערוך סיור מודרך באי, במוזיאון ובמחצבת האבנים בה האסירים עבדו.

צלילת כלוב עם כרישים

צלילת כלוב עם כרישים היא אטרקציה בטוחה ופופולארית. הסירות מאובזרות בכל הציוד הנדרש והכלובים בטוחים ומותאמים למפגש פנים אל פנים עם כרישי העמלץ הלבן. צלילות שכאלה אפשר לעשות בחאנסביי (Gansbaai) ובמוסל ביי (Mossel Bay).

דרך הגנים (Garden Route)

דרך הגנים הציורית משתרעת לאורך כביש N2 ועובר דרך ערי החוף המקסימות מוסל ביי, ג'ורג' (George), נייזנה (Knysna) ופלטנברג ביי (Plettenberg Bay).

טיפים

 • הרכבל של הר השולחן נפתח בשעה 8:00 ונסגר ב-21:30. שעות הפתיחה משתנות מעונה לעונה, ותלויות במזג האוויר. מומלץ להתעדכן מראש בשעות הפתיחה לקראת הגעתכם.
 • נקודות התצפית היבשתיות על לווייתנים הטובות ביותר בעולם, נמצאות בחוף Cape Overberg דרך Stony Point ליד Betty’s Bay, לאורך צוקי Kleinmond, וב-Onrus ו-Hermanus, בין יוני לנובמבר.
 • הדרך הטובה ביותר לראות את קייפטאון היא באמצעות סיור מודרך באוטובוס עם גג פתוח. סיור כזה עובר בטיילת V&A Waterfront, בהר השולחן, ב-Camps Bay, ובנקודות עניין נוספות בעיר.
 • לנגבן (Langebaan) בכף המערבי היא לגונה המושכת אלפי ציפורים נודדות. באביב, בעת השפל, הלגונה מתכסה במרבדי פרחים (סוף אוגוסט וספטמבר).
 • אם תחליטו לעלות ברגל את הר השולחן, מומלץ ללכת בקבוצה.
 • אם תעלו ברכבל להר שולחן, מומלץ להצטייד בחולצה ארוכה, כיוון שמזג האוויר למעלה יכול להשתנות בצורה בלתי צפויה, וירידה חדה ופתאומית בטמפרטורות היא דבר שכיח.
 • עד כמה שהם מרהיבים, בחופי הכף המערבי יש לעתים זרמים חזקים. לכן, דאגו לשחות באזורים מסומנים, לעולם לא לבד והקשיבו להנחיות המצילים.
 • חלק מהבבונים בכף הפכו לגנבים ערמומיים. מומלץ להחביא אוכל, ולעולם לא להאכיל את החיות.
 • מזג האוויר במחוז מגוון מאוד, ויכול לנוע בין חם מאוד (בחוף) לקר מאוד (בהרים).
 • בכל החוף המזרחי אין מלריה.
 • במחוז שלושה שדות תעופה – באיסט לונדון, פורט אליזבט ומתתה (Mthatha).
 • מומלץ להשכיר רכב

טיולים שאולי יעניינו אותך?

בואו לגלות עולם אפריקני חדש במסע מרתק לדרום אפריקה ואתיופיה

keyboard_arrow_up Call Now Button
טיול באפריקה עם אפריקני